Kaip laikyti daržoves namuose

Kaip laikyti daržoves ir vaisius namuose

Daržoves ir vaisius perkame dažnai, bet ar žinome kaip juos laikyti namuose, jog jie kuo ilgiau išliktų švieži ir skanūs? 🙂

Pripažinsiu, anksčiau išmesdavau daug sugedusių daržovių. Kodėl? Viską parsinešus iš parduotuvės dėdavau tiesiai į šaldytuvą kartu su pakuotėmis, į kurias vaisiai ir daržovės būdavo supakuoti. Pastebėjus problemą, ėmiau domėtis produktų laikymu, nes be galo skaudėjo širdį kiekvieną savaitę išmetant vis kažką naujo sugedusio.

Dabar ne tik laikau daržoves pagal tai, ką kiekviena jų mėgsta (drėgmę, oro cirkuliaciją, sausą aplinką) bet ir planuoju savaitės meniu, kad nei viena daržovė nebūtų išmesta.

Tikiuosi kad mano sudarytas populiariausių vaisių, daržovių ir prieskonių sąrašas jums padės, na o jei kažko pasigedote, rašykite į komentarus, tada būtinai jį papildysiu! Taip pat jeigu turite kažkokį savo specialų tam tikro produkto laikymo būdą, irgi rašykite, man bus labai įdomu sužinoti ir išbandyti 🙂

Daržovės

Agurkai. Mėgsta sausą aplinką. Neplautus agurkus suvyniokite individualiai į popierinį rankšluostį, ir laikykite šaldytuve pravirame maišelyje arba dėžutėje (agurkams reikia užtikrinti oro cirkuliaciją). Taip pat juos laikykite ne pačioje šalčiausioje šaldytuvo vietoje.

Tiesa sakant agurkai geriausiai išsilaiko kambario temperatūroje, tačiau norint išvengti maistinių muselių, stengiuosi viską laikyti šaldytuve.

Pomidorai. Nepilnai sunokusius, kietus pomidorus laikome kambario temperatūroje, koteliu į apačią, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, ir geriausia kad pomidorai kuo mažiau vienas su kitu liestųsi. Tinka laikyti ir tamsioje spintelėje. Tokiu atveju juos individualiai suvyniokite į popierių ir sudėkite į indą. Kas kelios dienos patikrinkite ar pomidorai nepradėjo gesti.

Jeigu pomidorai labai prinokę, laikome šaldytuve, kad pratęstumėme jų gyvenimą. Pilnai nesunokę pomidorai, laikomi šaldytuve praranda dalį savo skonio. Na o pomidorus iš esmės šaldytuve nėra gerai laikyti, nes jie ne tik praranda dalį skonio, bet it pakeičia spalvą, pakyla cukraus koncentracija.

Ridikėliai. Nuplaukite, nupjaukite abu galus ir sudėję į stiklainiuką su vandeniu laikykite šaldytuve. Taip jie ilgiau išliks šviežūs ir traškūs.

Taip pat nuplautus ridikėlius galite suvynioti į drėgnus popierinius rankšluosčius ir laikyti šaldyuve įdėtus į dėžutę arba plastikinį maišelį.

Norite laikyti ridikėlius su lapais? Ne bėda. Tiesiog pamerkite į stiklinę arba dubenėlį su vandeniu, ir laikykite kambario temperatūroje (apie 3 dienas) arba šaldytuve (apie savaitę).

Brokoliai. Laikyti šaldytuve neplautus, suvyniojus į drėgną popierinį rankšluostį. Nelaikykite plastike, šios daržovės mėgsta kvėpuoti.

Kalafiorai. Kaip ir brokolius, laikyti šaldytuve suvyniojus į drėgnus popierinius rankšluosčius, ir įdėjus į plastikinį maišelį jį palikti šiek tiek pravirą arba padaryti skylutes. Kalafioras su lapais išliks šviežias ilgiau.

Galima laikyti be plastiko daržovių laikymui pritaikytame stalčiuje šaldytuve, tik šiuo atveju šalia nereikėtų dėti kitų daržovių, kad kalafioras ilgiau išliktų šviežias. Vyniojimas į drėgnus popierinius rankšluosčius padeda išlaikyti drėgmę, kurią kalafiorai mėgsta.

Kopūstai. Mėgsta drėgną ir šaltą aplinką. Nors šaldytuvas ir sausina orą, visgi bus puiki vieta kopūstui, nes realybėje yra sudėtinga rasti ir šaltą, ir drėgną vietą, kur galėtumėm laikyti daržoves. Jeigu tokią turit (galbūt rūsys?) tada puiku!

Jeigu planuojate laikyti kopūstą šaldytuve, pirmiausia pašalinkite sugedusius arba atsilupusius viršutinius lapus. Apvyniokite kopūstą drėgnais popieriniais rankšluosčiais ir įdėkite į plastikinį maišelį su skylutėmis (galite jas pradurti patys). Kopūstas skleidžia specifinį kvapą, tad geriausia jį laikyti būtent maišelyje. Tokiu būdu laikomas kopūstas turėtų išsilaikyti šviežias keletą savaičių.

Cukinijos ir baklažanai. Laikyti sausai, geriausia vėsesnėje kambario vietoje nei šaldytuve. Vėsesnėje kambario vietoje šios daržovės gali išstovėti keletą dienų. Turit rūsį- puiku! Tik pasistenkit, kad šios daržovės būtų kuo sausesnėje vietoje. Jeigu visgi nusprendėte ją laikyti šaldytuve, prieš dedant į jį daržovių neplaukite. Nusausinkite, ir laikykite pradarytame plastikiniame maišelyje arba tiesiog jame pradurkite skylutes.

Morkos. Laikome šaldytuve. Parsinešus iš parduotuvės, morkų nereikėtų palikti plastikiniuose maišeliuose, taip pat neplauti, nes jos greitai įgaus nepageidaujamos drėgmės iš šaldytuvo ir pradės gesti. Morkas nusausinkite, suvyniokite į sausus popierinius rankšluosčius ir įdėlite į plastikinį maišelį su skylutėmis. Taip jos išlaikys savo drėgmę bei natūralų traškumą.

Bulvės. Tamsi, sausa ir vėsi vieta. Rūsys, sandėliukas, arba tamsus namų kampas, kuriame nebus taip šilta kaip kambaryje. Laikykite dėžutėse su skylėmis- bulvėms svarbu vėdintis ir leisti išgaruoti drėgmės pertekliui.

Moliūgai. Tamsioje, sausoje ir vėsioje vietoje. Geriausia moliūgus pastatyti ant kartoninio popieriaus plokštės arba medinės lentos- taip jie išstovės ilgiau.

Svogūnai, česnakai, imbieras. Laikome lygiai taip pat, kaip ir bulves: tamsioje, sausoje ir vėsioje vietoje. Svogūnų negalima laikyti kartu su bulvėmis, nes sakoma, jog svogūnai skleidžia etileno dujas, kurių dėka bulvės greičiau sugenda. Ieškodama daugiau informacijos apie tai radau įvairiausių nuomonių, tad dėl dujų negarantuoju, bet kad bulvės genda greičiau, čia faktas iš asmeninės patirties.

Burokėliai. Nupjauname lapus- taip daržovė ilgiau išliks šviežia.

Laikymas šaldytuve: nusausintus neplautus burokėlius dedame į plastikinį maišelį, jame padarome keletą skylučių ir dedame į daržovių skyrių. Burokėliai mėgsta drėgmę, be plastikinio maišelio yra rizika jiems išdžiūti, susiraukšlėti.

Laikymas rūsyje: burokėliams patiks tamsi, drėgna vieta. Burokėlius laikykite sudėję juos į dėžę.

Poras. Suvyniokite porą į drėgnus popierinius rankšluosčius ir įdėkite į plastikinį maišelį, palikite tarpelį kad poras kvėpuotų. Porai mėgsta drėgmę, o įvynioti į maišelį svarbu tam, kad neskleistų šaldytuve savo kvapo, kuris gali įsigerti į kitus produktus.

Salierai. Laikome šaldytuve. Kad salierai išliktų traškūs, jiems negalima leisti išdžiūti. Vienas variantas- susukti visą salierą į maistinę foliją nepaliekant jokių plyšelių, ir laikyti šaldytuve, daržovių skyriuje. Taip salieras išsilaikys net keletą savaičių.

Kitas variantas- salierų stiebus nuplauti, perpjauti į kelias dalis ir sumerkti į stiklainiuką su vandeniu. Jį sandariai uždaryti, ir laikyti šaldytuve. Laikydami šiuo būdu salierus turėtumėte sunaudoti per 2-3 dienas.

Špinatai, lapiniai kopūstai (kale), salotos. Špinatus laikykite sausai, patiesę į indelį sausus popierinius rankšluosčius, kuriuos taip pat uždėkite ant špinatų viršaus- taip jie sugers drėgmę, ir špinatai ilgiau išliks šviežūs ir traškūs.

Prieskoninės žolelės

Petražolės, krapai, kalendra, mėta. Nukerpam kotelius, merkiam į stiklinę su vandeniu ir laikome šaldytuve. Ant prieskonių viršaus uždedame plastikinį maišelį- taip jie išliks šviežūs ilgiau. Vandenį keičiame kas keletą dienų.

Bazilikas. Tokia pati technika, tik jis mėgsta būti kambario temperatūroje, ne šaldytuve. Išties bazilikas yra gan jautrus prieskonis, nemėgstantis staigių temperatūros pokyčių. Jam reikia geros oro cirkuliarijos, pakankamai, bet ne per daug saulės šviesos.

Jeigu bazilikas pajuodavo, greičiausiai nieko nepadarysite- bazilikai juoduoja dėl bakterijų.

Na o jeigu turite baziliką vazonėlyje, laikykite jį ten kol lapeliai pradės vysti, tada tiesiog nupjaukite palikdami kotelius ir pamerkite į stiklinę su vandeniu. Laikykite kambario temperatūroje.

Čiobreliai, rozmarinas. Suvyniojame į drėgną popierinį rankšluostį ir dedame į užsegamą maišelį, palikdami mažą tarpelį. Laikome šaldytuve.

Laiškiniai svogūnai. Merkiame į stiklinę su vandeniu ir laikome ant palangės kambario temperatūroje. Vandenį keičiame kas porą dienų.

Tuo pačiu būdu juos galime laikyti ir šaldytuve, tačiau šiuo atveju reikėtų uždengti laiškus plastikiniu maišeliu ar plėvele.

Vaisiai

Bananai. Priklausomai nuo to, kaip bananas sunokęs, rinkitės jo laikymo vietą.

Žalius (neprinokusius) bananus laikykite kambario temperatūroje. Jeigu norite, jog bananai sunoktų greičiau- dėkite į popierinį maišelį. Na o kad bananai sunoktų dar greičiau, į maišelį įdėkite obuolį arba pomidorą, tas paskatins bananų nokimo procesą. Kitas būdas- tiesiog padėti žalius bananus šalia jau sunokusių bananų.

Gelsvus bananus su šiek tiek žalios spalvos laikykite kambario temperatūroje. Nokimui reikalinga kambario temperatūra ir gera oro cirkuliacija.

Sunokusius bananus laikykite kambario temperatūroje tik jeigu planuojate juos suvalgyti per artimiausias keletą dienų. Vos tik pamatote juodas dėmes ant banano žievelės, arba kitą pernokimo požymį, iš karto perkelkite juos į šaldytuvą- taip laimėsite bananams dar keletą dienų. Šaldytuve bananus laikykite uždaroje plastikinėse dėžutėje arba maišelyje.

Matot, jog bananų nesuvalgysit? Supjaustykite griežinėliais ir užšaldykite- galėsite net po kelių mėnesių mėgautis gardžiais kokteiliais arba bananiniais ledais.

Citrinos. Kelias dienas galima laikyti kambario temperatūroje, bet geriausiai jie laikysis šaldytuve, ypač jeigu planuojate juos valgyti vėliau. Daržovių stalčius tam tiks geriausiai. Esmė- išlaikyti drėgmę šių vaisių viduje. Galima laikyti šaldytuve, pamerkus į dubenį su vandeniu. Taip pat uždaruose silikoniniuose arba plastikiniuose maišeliuose.

Apelsinai. Jeigu planuojate juos sunaudoti per savaitę, laikykite kambario temperatūroje. Oro cirkuliacija jiems itin svarbi. Jeigu nusprendėte laikyti šaldytuve, pasirinkite medžiaginį arba kvėpuojantį ”mesh” tipo maišelį su skylutėmis.

Obuoliai. Mėgsta šaltą ir drėgną aplinką. Laikant šaldytuve, obuoliams reikėtų paskirti atskirą stalčių, nes jiems skleidžiant etileno dujas, kiti produktai ims gesti greičiau. Obuolius uždenkite drėgnu popieriniu rankšluosčiu arba sudėkite į plastikinį maišelį su skylutėmis.

Jeigu planuojate obuolius suvalgyti per kelias dienas arba juos dar reikia sunokinti, laikykite kambario temperatūroje.

Maistinės muselės

Na o dabar šiek tiek apie tai, be ko dažniausiai neapsieina nei vieni namai, kuriuose yra vaisių ir daržovių- maistines museles 🙂

Tikriausiai pastebėjote, jog ilgiau palaikius tam tikrus vaisius, daržoves arba prieskonius vazonėlyje ant stalo, namuose atsiranda muselių. Jos tarsi iš niekur pasirodo, o kas baisiausia- sparčiai dauginasi ir yra baisiai įkyrios.

Svarbiausia yra neleisti joms atsirasti. Prižiūrėti namus ir pastoviai palaikyti tvarką: išvalyti kriauklę, nuvalyti stalviršius, šiukšlių dėžę laikyti uždarytą, pagyvenusius vaisius įdėti į šaldytuvą, pastoviai stebėti augalus vazonėliuose.

Na o ką daryti, jeigu jos jau atsirado?

Vėl viską išvalyti, nusausinti visus paviršius (muselės labai mėgsta drėgmę). Kriauklę visada sausinkite, nepalikite maisto likučių. Viską, kas valgoma, sudėkite į šaldytuvą arba sandarius indelius. Nepalikite jokių atvirų maišelių su maistu- jos įlys ir į stalčius bei spinteles. Išvalykite ir vonią, nes iškeliavusios iš švarios virtuvės jos toliau ieškos drėgmės ir nešvarių paviršių. Jeigu dar neturite šiukšlių dėžių su dangčiais- pats laikas įsigyti. Puikių šiukšliadėžių šiuo metu turi IKEA.

Neradusios maisto, per keletą dienų jos dažniausiai išnyksta. Na o jeigu jos jus vis dar kankina, išbandykite šiuos muselių atsikratymo būdus.

  • Susiurbkite jas dulkių siurbliu;
  • Mėgstate garinti eterinius aliejus? Palikite įjungtą difuzorių su saldesniu eteriniu aliejumi. Drėgmė ir kvapas jas privilios, ir tada galėsite jas arba susiurbti arba tiesiog (kad ir kaip tas baisiai skambėtų) sutraiškyti.
  • Į indą, iš kurio muselės nebegalėtų išskristi, įpilkite acto sumaišyto su keliais lašais indų ploviklio, arba pridėkite jas viliojančio maisto (pvz. bananų ar obuolio), sieneles galite ištepti medumi.

Man visiškai nepasiteisino lipnios juostelės, skirtos musėms.

Na ir pabaigai...

Šiek tiek motyvacijos! Susitvarkius, viską sudėliojus į vietas ir išvalius, bus smagiau gyventi, produktai laikysis ilgiau, ko pasekoje sutaupysim, mažiau iššvaistysim ir visi bus laimingesni! 🙂

Pati save tuo motyvuoju, ir dabar užtrunku vos keletą papildomų minučių apsitvarkymui po kiekvieno darbo virtuvėje, na ir žinoma ilgiau džiaugiuosi šviežiais, skaniais produktais ir tvarkingu šaldytuvu.

 
Pasidalinkite receptu

2 Comments

  1. Dar sako geriausia moliūgus laikyti ta kryptimi, kuria jie auga, tiksliau guldyti ant tos vietos, kuri lietesi su žeme. Tada jie ir tokiau puikiai išsilaiko!

     

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *