Pasiruošimas maisto netoleravimo tyrimui

Pagaliau prisiruošiau pasidaryti maisto netoleravimo tyrimą. Ilgai sakiau, jog man jo nereikia, ir kad pati galiu matyti, kokie produktai man netinka. Išties kurį laiką stebėdama savo kūną mačiau, kas tinka, kas galbūt tinka mažiau. Tačiau šiuo metu mano organizmas, rodos, juokauja su manimi, ir mes visiškai nebesusikalbame. Aš esu visada už puikią savijautą, ir noriu jaustis gerai kiekvieną dieną. Deja, šiuo metu taip nėra.

Tarkim, pavalgius daugiau pieno produktų išberia veido odą. Bandžiau eksperimentuoti, ilgą laiką jų nevalgyti, tačiau situacija nepasitaiso, kad ir kaip stebėčiau, kas iššaukia tokią reakciją.

Anksčiau valgydavau špinatus. Tiesiog juos dievinau! Ir sveiki, ir skanūs, tinka į įvairiausius patiekalus. Deja jau porą metų jų visiškai nebegaliu valgyti, nes suvalgius bent vieną lapelį prasideda siaubingi skrandžio skausmai, kurie tęsiasi net kelias valandas. Būtent dėl to špinatus teko visiškai išbraukti iš savo meniu. Atėjus į kavinę ar restoraną, bei užsisakius salotų ar kažkokį kitą patiekalą, pasakyti padavėjui, jog nedėtų špinatų tapo taip įprasta, tarsi pasisveikinti.

Jau kokį gerą pusmetį mane kankina sloga. Nesu peršalusi, jaučiuosi puikiai, bet sloga mane lydi kiekvieną mielą dieną. Tai dar vienas kabliukas ir pretekstas greičiau išsiaiškinti, kas su mano organizmu vyksta. Ar tai dėka kažkokio produkto, ar kažkokio veiksnio iš aplinkos (tikiuosi kad ne mano šuns!) bet jau gana kentėti ir tikėtis, kad viskas tuoj praeis.

Tam tikrų maisto produktų netoleravimas nėra vien tik bėrimas arba skrandžio skausmas. Kiekvienas organizmas į tam tikrus produktus reaguoja skirtingai. Galimas ir viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, įvairūs bėrimai, galvos skausmai, lėtinis nuovargis. Jeigu simptomai pradeda trukdyti gyventi arba kelia didelį diskomfortą, reikėtų sunerimti ir bent jau pasitikrinti.

Kartais pagalvoju, jog ieškau bėdų, ten kur jų nėra. Tiesą sakant, tai tik smulkmenos: špinatų galima ir nevalgyti, pienui pakaitalų taip pat yra, sloga galbūt praeis. Bet pastaruoju metu stengiuosi pažinti savo organizmą, su metais norisi juo rūpintis vis labiau. Maisto netoleravimo tyrimas- dar vienas žingsnis kūno pažinimo link.

Pasiruošimas testui

Ilgai ieškojau tinkamos klinikos maisto netoleravimo testui atlikti. Po ilgų paieškų išsirinkau kliniką Antėja laboratorija, kurioje prieš gerą pusmetį dariausi kraujo tyrimus vitaminų trūkumui nustatyti. Buvau patenkinta pačia procedūra, greitu rezultatų pristatymu ir paslaugų patogumu, nes rezultatus gavau bene sekančią dieną, ir juos pamatyti galėjau klinikos elektroninėje sistemoje. Taip pat, gavau gydytojo konsultaciją aptarti rezultatams, netgi gydytojo rekomendacijas. O patenkintas klientas juk grįžta, tiesa? 🙂

Prieš maisto netoleravimo tyrimą gavau rekomendaciją valgyti visus produktus, kurių manau jog netoleruoju. Tą ir sėkmingai darau, nes tyrimas jau visai greitai. Bijau tik vieno- valgyti špinatus. Žinau, kad gulėsiu kelias valandas lovoje visiškai neveiksni ir nežmoniškuose skrandžio skausmuose, tad turiu planą suvalgyti šiek tiek špinatų kelios dienos prieš tyrimą, galbūt vakare, kad galėčiau iš karto mėginti užmigti. Variantas būtų jų nevalgyti išvis, jei jau taip blogai, bet noriu, kad tyrimo rezultatai būtų kuo tikslesni, tad bent vieną dieną teks surizikuoti.

2 savaitės iki tyrimo būtina nutraukti vitaminų ir papildų naudojimą. Tyrimo dieną reikėtų nevalgyti, o gerti tik vandienį. Taip pat nerekomenduojama sportuoti, reikia būti pailsėjus, vengti streso. Visa tai tam, kad rezultatai būtų kuo tikslesni.

O kas toliau?

Pasirinkau tyrimą 108 dažniausiai naudojamiems produktams. Ir nekantrauju, ir bijau. Bijau, jog gali tekti stipriai pakeisti mitybos įpročius. Nekantrauju, nes net neabejoju, jog pasidarysiu tinkamas išvadas, ir jausiuosi žymiai geriau.

Kol kas valgau viską, kaupiuosi, o kaip bus, taip bus. Esu atvira teigiamiems pokyčiams ir esu visada už gerą savijautą!

Sekančiame įraše po kelių savaičių pasidalinsiu tyrimo eiga, rezultatais ir planu, kurį seksiu po maisto netoleravimo testo.

Iki greito!

 
Pasidalinkite receptu

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *